Günümüz dünyasında yaşamımızı sürdürebilmek için para olmazsa olmazdır. Hemen hemen her şey için paraya ihtiyaç duymaktayız. Doğduğumuz   günden öldüğümüz güne kadar her türlü durumda parayla haşır neşir ve hatta ona muhtacız. Yemek, içmek ,barınmak, giyinmek gibi zaruri ihtiyaçlarımız için bile paraya muhtaçken gelişen hayat şartları lüks ihtiyaçları bile sanki temel ihtiyaçlarımız gibi hayatımıza adapte etmektedir.

Tüm bu şartlar altında öncelikli hedefimiz gerekli durumlarda kullanabilmek her zaman birikim yapmak olmalıdır ve parasal ihtiyaç durumunda ilk başvuracağımız  yer kendi birikimimiz olmalıdır. Bu tavır bizi zorluklardan kurtarmak için en uygun yoldur. Ancak para ihtiyacımız varsa ve birikimimiz yoksa bu durumda çözüm olabilecek diğer şartları değerlendirirken paraya acil mi ihtiyaç duyduğumuz yoksa çok aciliyeti olmayıp belli bir süre sonra mı toplu paraya ihtiyacımız olacağı önemli bir ayrım noktası oluşturur.


Bilgi: Acil Para Bulmam Lazım


 

Bir örnekle açıklayacak olursak ; kendine ait bir tarlasından başka gayrimenkulü olmayan ve  söz konusu tarlasını atıl  durumda bekleten şahsın ihtiyacı acilse tarlayı satmayı düşünülebilir. Ama eğer ihtiyaç uzun vadede gerçekleşecekse  tarlayı atıl durumdan çıkarıp ekip mahsulünü  satabilir. Hatta üretimi karşılığında devlet hibesi verilen ürünler seçerek elindeki olanağı en iyi şekilde değerlendirebilir. Kısaca açıklarsak ,para lazım olduğunda ilk olarak kendi elimizdeki olanakları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

senetle kredi

Eğer acil maddi ihtiyaç durumunda değerlendirecek olanağımız yoksa ikinci aşamada borç almayı deneyebiliriz. Borç almak için en rahat başvurabileceğimiz yer  hepimizin bildiği gibi bankalardır. Bankalar krediler ve kredi kartlarıyla müşterilerinin acil para ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi amaçlamaktadırlar. Acil para ihtiyacı durumunda ilk olarak ihtiyacımızın niteliğini belirlemeli buna yönelik olarak bankaların hizmetlerini varsa kampanyalarını araştırmalıyız. Çünkü her banka farklı şekilde hizmet vermekte ve farklı  şartlar sunmaktadır. Her bankanın kredi vermek için aradığı şartlar ve kredi faizleri farklıdır. Bunun için en uygun olanı tespit etmek önemlidir. Güzel bir araştırmayla doğru bankadan ihtiyacımıza yönelik alınan kredi bizi zor durumdan kurtarmak için iyi bir çözüm olacak aciliyeti gidermeye yetecektir.