Ev almak herkesin en büyük hayalleri arasında yer almakla birlikte, sahip olunması en zor olan ve maddi açıdan insanları en çok zorlayan şey de maalesef ki evleridir.  Çünkü ülkemiz şartlarında genel olarak insanların gelirleri ile ev fiyatları arasında uçurumlar bulunmakta ve nakit takviyesi almadan insanların ev sahibi olması imkânsız olmaktadır.

Bu nakit takviyesi konusunda da en çok hizmet alına yerlerin başında bankalar gelmektedir. Pek çok kişi ev alma kararı verdikten sonra bankalara giderek konut kredisi talebinde bulunmaktadırlar. Ancak bankalar başvurusu yapılan her kredi talebini onaylamamakta ve belli başlı şartlar aramaktadır. Bu şartlar arasında; geçmişte aldığımız kredilerin ya da kredi kartlarının ödemelerini düzenli bir şekilde yapıp yapmadığımızı gösteren kredi notumuzun yeterli seviyede olması, sicilimizin bozuk olmaması, Merkez Bankası’nın hazırladığı kara listede adımızın bulunmaması, belgelerle kanıtlayabileceğimiz ve kredi çekmeye yetecek kadar bir gelirimizin olması ve almak istediğimiz evin eksper incelemesinden olumlu sonuç almasıdır. Tüm bu şartları taşımıyorsak bankalar konut kredisi talebimizi geri çevirecek ve ev almak için farklı bir yol bulmak durumunda kalacağız.

senetle konut kredisi

senetle konut kredisi

İşte bu aşamada ev alabilmek için kullanabileceğimiz diğer bir yöntem de senet karşılığında ev almaktır. Günümüzde bu kolaylığı sağlayan pek çok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden başlıcaları ise şunlardır:

Senetle Ev Veren Aracı Firmalar: bankalar konut kredisi talebimizi geri çevirdiğinde başvuracağımız yerlerden biri de bankalar ile bizim aramızda aracılık sağlayacak firmalardır. Bu firmalara başvurduğumuzda bizim adımıza bankadan yeteri tutarda kredi alacak ve bize söz konusu bu parayı senet karşılığında verecektir. Bu olanak sayesinde ev alacak parayı temin etmekle birlikte söz konusu bu paranın ödemesini senet karşılığında yapabilmekteyiz. Üstelik tüm bu süreç tamamen yasal yollardan işleyen bir süreç olma özelliği taşımaktadır.

senetle kredi

Senetle Daire Veren İnşaat Firmaları ve Müteahhitler: bazı inşaat firmaları ya da müteahhitler inşa ettikleri evleri kimi zaman senet karşılığında satışa sunmaktadırlar. Bankalar tarafından kredi talepleri geri çevrilen kişiler bu şekilde satış yapan inşaat firmaları ya da müteahhitlere başvurarak senet karşılığında ev sahibi olabilmektedirler.