Eğer düşük bir kredi notuna sahipseniz ve yine de kredi almak istiyorsanız, finansal danışmanlık firmalarından destek almanız gerekecektir. Finansal danışmanlık firmaları genellikle uzman emekli banka personellerinden oluşan bir kadro ile sizlere hizmet verir ve çok kısa süre içerisinde kredi notunuzu yükselterek bankalardan kredi alabilmenizin önünü açar.

Eğer işlemlerinizi kendiniz yapmak isterseniz ve vaktiniz varsa sizler de kredi notunuzun düşük olmasının önüne geçebilirsiniz. Bu amaçla şunları yapabilirsiniz:

  • Kredi notunuzu yükseltmek için bir kredi kartı alabilir ve düzenli olarak her ay bu karttan alışveriş yaparak, ay sonunda toplu ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede düzenli ödeme yapan bir müşteri profilini kolayca yakalarsınız.
  • Bunun dışında küçük çaplı krediler alabilir ve bu kredileri tek seferde kapatabilirsiniz. Bu gibi finansal işlemler bankalar nezdinde sizleri güvenilir müşteri profiline getirecektir.
  • Eğer kullanmadığınız banka ya da kredi kartlarınız varsa bu kartları kapattırmakta sizlere artan bir kredi notu olarak dönüş yapar. Çünkü kartlarınız ne kadar aktif olursa yani finansal hayatınızda ne kadar dinamik olursanız, kredi notunuzu o kadar yükseltebilirsiniz.
  • Son olarak kredi notunuzu yükseltmeden bankalara kredi başvurusunda bulunmak, kredi notunuzu olumsuz etkileyen etmenlerden biridir. Bu nedenle ilk amacınız kredi notunuzu yükseltmek olmalı ve sonrasında kredi talebinde bulunmalısınız.

Kredi Notsuz Kredi

Tüm bunlara karşın eğer vaktiniz yoksa ve hemen krediye ihtiyaç duyuyorsanız ya senetle kredi veren firmaları ziyaret etmeli ya da kredi danışmanlık firmalarının faaliyetlerinden faydalanmalısınız. Kredi danışmanlık firmaları sizlere yapacakları danışmanlık hizmeti karşılığında alacağınız krediye oranla bir komisyon ücreti talep edeceklerdir. Firmalar sizlerin finansal tablolarınızı, gelir-gider uyumunuzu ve buna benzer tüm işlemlerinizi değerlendirerek bankalar ile iletişime geçer ve kredi notunuz düşük dahi olsa sizlere kredi çıkması için yardımcı olurlar. Danışmanlık firmalarının aracı olduğu kredi işlemlerinin % 90’ı kabul görmektedir.

Aynı şekilde senetle kredi alacağınız firmalar da belli bir ücret karşılığında firma bünyesinde sizlere kredi sağlayacak ve her türlü ödeme kolaylığını da sizlere sunacaktır. Bu firmalara internet siteleri üzerinden başvuru yaparak genel bilgilerinizi yollarsınız. Bu bilgiler aylık net geliriniz, almak istediğiniz kredinin tutarı, varsa ve isterseniz kefil ya da ipotek imkânları ve bunlara benzer bilgilerdir. Bilgileriniz değerlendirilir ve sonuca göre sizlere bir ödeme planı hazırlanır. Sizlerin de onayı ile senetler vasıtasıyla kredinizi alabilirsiniz.

Günümüz Türkiye’sinde kredi notunuz yüksek olmasa da bahsettiğimiz yolları kullanarak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar

Bilindiği üzere bankalar müşterilerine kredi vermek için çeşitli kampanyalar yaparlar. Fakat çoğu zaman bu kampanyalara dayanarak kredi çeken müşteriler, geri ödemede ciddi zorluklar çekerler ve hem kendilerini hem de bankaları zora sokacak durumlara girerler. Bu durumların önüne geçmek amacı ile oluşturulan kredi notu, bankaların müşterilerine güvenlerini sağlayacak bir puanlamadır. 0 ile 1900 arasında değerlendirilen bu puanlama esasında güven karnesi olarak adlandırılabilir. Çektiğiniz krediler, ödediğiniz ve ödemediğiniz borçlar ve bunlara benzer her türlü finansal işlemler bankalar tarafından puanlanır.

 Borcunuza ne kadar sadıksanız ve ne kadar çok düzenli ödeme yapıyorsanız kredi notunuz o kadar yüksek olacaktır. Aynı şekilde ne kadar çok gecikme ile karşı karşıya kalırsanız ve borçlarınızı düzensiz periyodlarla öderseniz de kredi notunuz o kadar düşük olacaktır. 0 ile 1900 arasında olan bu puanlamaya göre kredi alabilir veya alamazsınız. 900’ün altında bir kredi notuna sahipseniz hiçbir bankadan kredi alabilme şansınız yoktur. Fakat 1000 ve üzerinde bir kredi notunuz varsa, bu durumda aldığınız maaş, aylık diğer ödemeleriniz ve almak istediğiniz kredi tutarı gibi koşullar etrafında şekillenecek bir sonuç ile karşılaşırsınız. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması, kredi alabilmeniz açısından hayati bir öneme sahiptir.

senetle kredi

Bankaların kredi notu koşulunu çok katı şekilde uygulamaları dolayısıyla ihtiyaç sahibi birçok insan rahatça kredi alamamaktadır. Bu nedenle son dönemlerde kredi notuna bakmayan bankalar gündeme gelmiş ve ciddi bir popülarite kazanmıştır. Lakin belirtmeliyiz ki devlet bankaları ve bilinen tüm özel bankalar sizlere kredi notunuz yükselmeden kredi vermeyecektir. Kredi notuna bakmayan bankalardan kasıt finansal firmalar aracılığı ile sağlanan kredilerdir.