Ülkemizde yasal yollar ile kredi verebilme olanağı finans kurumlarının başına gelmekte olan bankalara verilmiştir. Ancak bankaların kredi verebilmesi bazı şartlara bağlanmaktadır. Örneğin kredi notu puanının yeterli sayıda olması, gelir düzeyinin yeterli olması gibi şartlar sağlandığında bankalardan kredi talebini gerçekleştirebilmek oldukça kolaydır. İlgili şartları sağlayamayan bireyler için ise bankalardan kredi alabilme olanağı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu nedenle bireyler nakit ihtiyaçlarını giderebilmek adına bankalar dışında kredi imkanı sunan birey ve kuruluşlara doğru yönelmektedirler. Banka dışında bu tip kuruluşlara artan  talepler doğrultusunda bu gibi kuruluşlar günümüzde oldukça artış göstermekte olup, bankaların kredi veremedikleri bireyleri kendilerine çekmektedirler.

Ülkemizde yasal yollar ile bankalar dışında kredi imkanı sağlayan kuruluşlar da mevcuttur. Bireyler bu kuruluşlar sayesinde de nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

Banka Harici Kredi Veren Kurumlar

Örneğin; OYAK, POLSAN, KOSGEB, İLKSAN gibi kuruluşlar bankalar haricinde kredi imkanı sunabilen kuruluşlardır.

*Ordu Yardımlaşma Kurumu olarak bilinmekte olan “OYAK” yanlızca ordu personeline kredi veren bir kuruluştur. Sadece orduya hizmet eden personeller tarafından yararlanılabilmektedir.

*Polis Sandığı adı ile bilinen “POLSAN” ise Emniyet Müdürlüğüne bağlı bulunan personellere kredi imkanı sağlayan kuruluştur.

*İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı “İLKSAN” adından da anlaşılacağı gibi yanlızca öğretmenlere kredi imkanı sunabilen bir kuruluştur.

*Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı “KOSGEB” ise iş kurmak isteyen, maddi yetersizlikleri nedeni ile iş kuramayan bireylere kredi desteği veren bir kuruluştur. Bütün bu kuruluşların yanında diğer mesleklere ve bireylere ait kredi imkanı sunan kooperatifler ve derneklerde bulunabilmektedir. Bunlar yasal yollar ile kredi verebilen banka dışı kuruluşlardır. Bir de yasal olmayan yollardan bireylerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecek olan kurumlar mevcuttur. Bireyin mevcut durumu her ne olursa  olsun bireye kredi imkanı veren kuruluşlar bulunmaktadır. Genellikle internet ortamında bulunan bu kuruluşlar çeşitli komisyon veya başka yollar ile bireylere kredi imkanı sağlayabilmektedir.

senetle kredi

Örneğin; tefeciler bu kuruluşların başında gelmektedir. Maalesef ki bireyler tarafından oldukça talep görmekte olan tefecilerin varlığı her geçen gün artış göstermektedir. Ayrıca bazı kuyumcular,bireyler veya özel kuruluşlarda bireylere yasal olmayan yollardan nakit ihtiyacını giderici imkanlar sağlamaktadır. Böylelikle bireyler nakit ihtiyaçlarını bankalar dışında gerek yasal gerekse yasal olmayan yollardan bir şekilde gidermektedirler.