En ağır yüklerden birisi de şüphesiz ki borçlu olmak. Hele ki ödemekte zorlandığınız bir borcunuz var ise, borcu borç ile kapatanlardansanız bu durum daha da can sıkıcı bir hal alabiliyor. Peki mevcut borçlarınızdan nasıl kurtulabilir ya da azaltabilirsiniz, işte cevabı?

Borçtan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle borçlarınız var iken gereksiz harcamalardan kaçının. Ana giderlerinizin dışında kalan harcamalarınız da kısıtlama yapmanız borçlarınızı daha kolay ödemenizi sağlayacaktır. Dışarda yemek tüketmek yerine evinizde yiyebilirsiniz, var olan eşyalarınız hala kullanılacak durum da ise bir süre borç ödemeleriniz bitene kadar almayın.

Gelir gider tablosu oluşturun ve bunun dışında da borç ödeme düzeninizi planlayın. Bu planlamanın size artıları olacaktır. Plana sadık kalmaya ve plan dışına çıkmamaya da özen gösterin. Hatta bu planlama da öncelik listesi de yapabilirsiniz. En acil ödemenizi liste de ilk sıraya yazabilirsiniz. Eğer ödemeleriniz acil ise yeteri kadar da paranız yok ise icra işlemleri ile karşı karşıya kalmadan önce kredi kullanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi çekerek sorun haline gelen borcunuzu kapatıp bankaya aylık vadeler de ödemenizi yapabilirsiniz.

Banka kredi vermez ise kredi notunuz düşük ya da adınız kara liste de ise borçlarınız da yapılandırma talep edebilirsiniz. Borçlu olduğunuz tarafın temel amacı sizden ilgili tutarın teminini sağlamak durum böyle olunca yapılandırma talebinize olumsuz cevap almazsınız. Ana borcunuzu belirlenecek vadeler ile daha kolay ödeyebilirsiniz.

senetle kredi

Borç ödemeleriniz bittiğinde ise yeniden aynı durumlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olacak kadar savurgan harcamalar yapmayın. Daha tutumlu ve bilinçli harcama yapmanız sizi yeni bir borç çıkmazı bekliyor olabilir. Aldığınız borçları zamanında ödememeniz daha zor bir sürece geçmenize ve borçların yığılmasına neden olabilir. Buna ek olarak eğer banka borcunuz var ise banka bir daha sizinle çalışmak istemeyecektir, şahıs borçlanmalarında ise kişiler ikinci kez ihtiyacınız olduğunda size yardım etmeyecektir.