Acil toplu paraya ihtiyacımız olduğunda aklımıza gelen ilk başvuru yapabileceğimiz alan bankalar oluyor. Fakat bildiğiniz gibi artık bankalardan kredi almak tahmin ettiğiniz kadar kolay değil. İlk olarak sizden talep edilen tüm şartları eksiksiz yerine getirmeniz gerekiyor. En basit örneği ile kredi notunuz düşük olmayacak, hakkınızda yasal takip icra işlemleri başlatılmamış olacak, aylık net gelir sahibi olacaksınız ve SSK prim borçlarınız da ödeniyor olacak. Bunlardan herhangi biri eksik olur ise kredinize de olumsuz cevap verilir. İzmir ilinde bu şekilde sorun yaşayan kişiler tefecilere yönelmeye başladı. Peki, tefecilerin çalışma sistemi nasıl?

İzmir İli Tefeci İlanları

Tefeciler tanımlarından da anlaşıldığı gibi faiz karşılığında para kiralayan kişilerdir. Bankalar ile aynı rakam da faiz oranları söz konusu değil. Bazı tefeciler daha ciddi rakamlar ile karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak banka kredisinde de uygulandığı gibi aldığınız parayı isterseniz tek bir taksitte isterseniz de birden fazla taksitle yani aylık vadelere bölerek ödeyebilirsiniz. Her ne kadar tefeciler bankalar gibi despot şartlar sunmasa da alacağınız paranın geri ödenmesini garanti altına almak için talepler de bulunabiliyorlar.


Öneri: Senetle Kredi İzmir


 

Örneğin kefil bulmanız ya da ipotek sunmanız gerekebilir. Ödemeye devam etmez iseniz duruma göre ya kefilden istenecek ya da ipotek gösterdiğiniz malınız icra kanalı ile sizden alınarak satışa sunulacaktır.  Para aldığınıza dair yasal bir dayanak oluşturması için senet imzalamanızı isteyebilirler. Geri ödemelerinizi vadelere bölerek yapacak iseniz taksit sayınız ve senet sayınız eşit olmalı, her taksit sonrasında da karşı taraftan seneti almayı unutmayın.

senetle kredi

Son olarak tefecilere nasıl ve hangi kanallar ile ulaşabileceğinizi de anlatalım. Öncelikle net bir adresleri ve çalışma yerleri yok. Genel olarak internet üzerinden online verilen ilanlar ile kişilere ulaşıyorlar. Bazı durumlar da ise telefon numarası ve isim gibi genel soruların yer aldığı form olan sitelere yönlendirip, size direk arama kanalı ile ulaşım sağlıyorlar.