Senet, hukuki bir işlem niteliğinde olmakla birlikte bir borçlar hukuku sözleşmesidir. Bu sözleşmeye dayanarak kişiler birbirlerinden alışverişte bulunurlar. Elbette, günümüzde alışveriş yapmak için geçerli olan sembol para olarak ifade edilmektedir. Senette de genellikle bir taraf diğerine para öteki taraf da hizmet ya da ürün sunmaktadır. Kişiler bu sözleşmeye dayanarak birbirlerine karşı yükümlülüklerini yerine getirirler.
Senet yapan kişiler, bunun hukuki bir sonuç doğurduğunun bilincinde olan kişilerdir. Senet yaparken karşılıklı güven sağlaması için senetin karşılıklı olduğunun yani, hukuki açıdan geçerli olduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Dolayısıyla bir senet noter ya da avukat önünde yapılırsa karşılıklı olarak güven sağlama ancak mümkün olabilir.
Senet hukuk açısından son derece önemli bir eylemdir. Zira senetin karşılıksız olması, yani kişiden haksız yere para talep etmek bir suç olarak düzenlenmiştir. Bu sebepten ötürü enet sözleşmesi yaparken dikkatli olmakta büyük bir fayda bulunmaktadır. Ancak bunun dışında senet pek çok işleminizi gerçekleştirebileceğiniz yararlı bir sözleşme olarak da değerlendirilebilmektedir.
Özellikle konut almak için yapılan senetler son derece büyük bir önem taşımaktadır. Atık birçok konut firması senetle ev vermeyi kabul etmekte, vatandaşlar da adımlarını buna göre atmaktadırlar. Senetle iş yapmanın çok fazla tercih edilmesinin nedenlerinden bir tanesi de kredi faiz oranları olarak dikkat çekmektedir.
Senetle işlem gerçekleştirmek, çok büyük ihtimalle kredi faiz oranlarından yakınan kişilerin tercih edebileceği bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. Banklar kredi verirken, vermiş oldukları ana tutarı belirlenmiş faiz oranlarıyla çarptıklarından ötürü, faizi ödemek istemeyenler senetle alışveriş yapmayı tercih etmektedirler. İnsanların pek çoğu da bu yöntemi kendileri için daha uygun bulduklarından ötürü senetle alışveriş yapmayı tercih etmektedirler.

senetle kredi

Senetle alışveriş yapmanın güzel taraflarından birisi de vadesi gelmeden borcunuzu ödemeyecek olmanızdır. Anlaşmanıza bağlı olarak yapılmakta olan bu vadeler genellikle 36 aya varana kadardır. Her aya bir taksit bölünmekte ve bu taksitleri de kişiler kolaylıkla ödeyebilmektedir. Senetle alışveriş düzgün şekilde uygulandığında tüketici için oldukça kullanışlı olmaktadır.