Bir çok alanda yapılan ürün ve hizmet alımlarında kullanılmakta olan,satın alınan ürün yada bedelin üzerinde yazılı olduğu tutarın ve ödeme vadesinin de belirtildiği “senet” adı verilmekte olan kıymetli evrak ülkemiz sınırlarında oldukça sıklıkla kullanılmakta olan bir ödeme türüdür. Üzerine borçlu imzası atılarak,borçluya ait isim, soy isim,adres,vatandaşlık numarası gibi bilgilerin doldurulduğu arka yüzeyine alacaklı kişiye yada firmaya ait ciro bilgisinin yapıldığı, hukuki bir nitelik taşıması adına üzerinde tutarın, vadesinin, düzenleme tarihinin eksiksiz olarak yazılmasının zorunlu olduğu bir ödeme aracıdır. Özellikle şimdilerde nakit para ile yapılamayan alışverişler doğrultusunda da çeşitli alışveriş mağazaları tarafından da kullanılmaya başlaması neticesinde kullanım alanı daha genişlemiştir.

Zorla Senet İmzalatma Cezası Nedir?

Ancak yalnızca alışveriş alanında kullanımı yapılmayan senet evrakını imzalatmak kaydı ile nakit para desteği sağlamakta olan kişi ve kurumlarda günümüzde yerini almaktadır. Yapılan bu işlemlerin hukuki anlamda geçerliliği olması adına yine senet üzeri usulüne uygun bir şekilde doldurulması ve hiç bir alanı eksik bırakılmamalıdır. Bütün bunların yanında kişinin senet’i imzalamadan önce detaylı bir şekilde özellikle tutar kısmını kontrol etmesi üzerinde yer almakta olan boşluk kısımında yazan rakamla ve yazı ile kısımlarının aynı tutar olduğundan emin olması gerekmektedir. Aksi takdirde farklı olan tutarların alacaklı kişi tarafından düzeltilmesinin sağlanması gerekmektedir. Yoksa rakam ile olan yer baz alınarak kendinizi daha fazla tutarda borç altında bulmanız gibi bir risk söz konusu olabilir.

Zorla Senet İmzalatma Şikayeti

Bunların yanında size bu senet evrakını zorla imzalatma yoluna giden alacaklılar ile de karşı karşıya kalma olasılığınız yüksektir. Özellikle nakit desteği almak amacı ile kendi ayağınız ile başvuruda bulunduğunuz tefeciler senet imzalatma yolu ile para desteği vermeyi hedef edinmişlerdir. Ancak bu işlemi yerine getirirken ilk amaçları kişinin talep ettiği tutarın üzerine oldukça yüklü miktarlarda faiz koymalıdır ve bu faiz bildirimi size yapılmadığı için genellikle tutarı gördüğünüz de çekimser kalarak senet’i imzalamaktan kaçınabilirsiniz.

senetle kredi

Fakat emin olun ki işlemi yapan kişi buna çoğu zaman izin vermeyecektir. İşte böyle durumlarda zorla imzaladığınız senet için suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Kanunda yer alan cezalar kapsamında gerektiği gibi cezalandırılacağından kesinlikle emin olunuz.