Kredi alma konusunda en yetkili ve en çok tercih edilen yerler bankalar olmakla birlikte bazı kişiler bankaların hizmet verecekleri kişilerde aramış oldukları özellikleri taşımadıklarından dolayı oluşturdukları talep geri çevrilmekte bu sebeple de söz konusu olan para ihtiyaçlarını gidermek adına başka çözüm yolları aramakta bu konuda da akla gelen diğer seçenek senetle kredi veren yerler olmaktadır. günümüzde hemen hemen her yerde hizmet vermeye devam etmekte olan bu firmalar kendilerine başvuru yapmakta olan kişilerin parasal problemlerine çözüm önerileri sunmakta olup, vermekte oldukları hizmetler karşılığında belli oranlarda kar payları alarak kendilerine de komisyonla borç para veren yerler olarak tanımlamaktadırlar.

Bankaların kredi verecekleri kişilere yönelik son derece temkinli davranmaları ve bu sebeple de birçok araştırmadan sonra kredi taleplerine onay vermeleri sebebi ile senetle para veren firmalara olan rağbet bir hayli artmaktadır. Kredi talepleri geri çevrilen hemen hemen herkes bu yerlere giderek hizmet almak istemektedirler. Bu kadar çok talep karşılığında pek çok kişi söz konusu işi yaparak kazanç elde etme yoluna gittiği için söz konusu yerlerden hizmet almak isteyen kişilerin son derece akıllı davranmaları gerekmektedir. Bahsi geçen bu yerlerden senetle para alma işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken beş durum aşağıda açıklanmıştır. Bu durumlar konusunda hassas davranır isek en riskle borç para bulma olanağı yakalayabiliriz.

1.Senetle para aldığımız yer güvenilir mi?

Kendimize sormamız gereken ilk soru bu olmakla birlikte yapacağımız araştırmalar ile söz konusu olan yerden para alarak mağdur olmuş kişiler varsa tespit etmeliyiz.

2.Söz konusu yer kanunlara uygun olarak mı hizmet veriyor?

Ülkemiz kanunlarına göre senet bir kıymetli evrak olup belli kurallar çerçevesinde düzenlenmesi gerekmektedir. Hizmet alacağımız yerin yasalar çerçevesinde borç para verdiğinden emin olmalıyız.

3.Tek senet imzalamaktan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.

Ödeyeceğimiz taksit sayısı kadar senet imzalayıp her ödemede de bu senetleri almak bizim için son derece önemli bir konudur.

4.Bizden talep edilen komisyon tutarı normal mi?

Bazı firmalar aşırı yüksek tutarlarda faiz oranları ile komisyonlar almakta olup dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bu olmaktadır.

5.İpotek karşılığında para almamalıyız.

senetle kredi

Dikkat edilecek diğer bir husus da zaten senet imzalayarak aldığımız para için bir de teminat göstermek zorunda olmadığımızdır.