Acil olarak para arayan kişiler kimi zaman bankalardan hizmet alma olanağı bulamadıkları bu konuda kendilerine başka çözüm yolları aramakta olup akla gelen diğer bir yöntem de tefeciler olmaktadır. ilk etapta bu yöntem ile alakalı olarak tereddütte kalan kişiler etrafında tefecilerden para alan kişiler var mı araştırarak fikir sahibi olmaya çalışmaktadır. Başka bir yöntemle borç para bulma olanağı bulamamakta olan bu kişiler daha önce bu şekilde para sıkıntısını gidermiş olan kişilerle görüşerek “tefeciler nasıl çalışır?, tefecilerden para almak için ne gereklidir?” gibi sorulara cevap bulmaya çalışmaktadır.

Söz konusu böyle bir yöntemi kullanarak para aldığını söyleyen dürüst bir kişi ile irtibata geçme olanağı bulan kişiler bahsi geçen bu sistemin iç yüzünü öğrenme olanağı bulacaktır. Çünkü tefeciler parasal olarak zor durumda olduklarını belirterek kendilerinden borç para almak kişilere oldukça ağır  şartlar altında sözde çözüm olanakları sunmakta olup, bu yöntem ile kendi kazançlarını en çoğa çıkarmayı amaçlarken borçlu kişileri de batış sürecine sürüklemektedirler.

Çünkü tefeciler ilk aşamada borç verirken oldukça yüksek tutarlarda komisyonlar talep etmek sureti ile ödenmeyecek seviyede taksitler oluşturmaktadır. Daha sonra ise taksitlere bölünmüş olan bu para için tek bir senet hazırlanmış olup ödeme sürecine devam etmekte olan kişinin yapacağı en ufak bir aksaklıkta ödemiş olduğu tüm taksitler hiçe sayılmak sureti ile söz konusu senet işleme konmaktadır. Diğer bir yöntem olarak borç para verme aşamasında kişilerden teminat talep etme sistemini kullanmakta  olan tefeciler zaten ödenemeyecek tutarlarda taksitler talep ettiği için yine geciken bir taksit ödemesi sonrasında hali hazırda ipotek edilmiş olan evini, arabasını, arsasını, dükkanını ya da diğer herhangi bir gayrimenkulüne el koymaktadır.

senetle kredi

Söz konusu olan tüm bu bilgiler tefecilerden para alan kişilerden elde edilmiş bilgiler ve bire bir yaşanmış olan durumlar olup eğer benzer şeylerle karşılaşmak istemiyor isek tefecilik işi yapmakta olan kişilerden uzak durarak her zaman yasal şekilde hizmet veren kuruluşları tercih etmeliyiz.