Günümüzde her ne kadar kredi çıkartmak kolay gibi görünse de işin iç yüzü o kadar parlak değil. Bildiğiniz üzere bankalardan kredi çıkartmak için bazı şartlar aranıyor. Tabii ki en önemli şart kredi notunuzun yüksek olması, bunun yanı sıra 18 yaşından büyük olmanız, gelirinizi belgelemeniz, hiçbir icraya ya da bankaların kara listelerine düşmemiş olmanız gerekir. Yani banka takibinde olan bir kimse kesinlikle kredi alamaz. Peki, bu durumlara düşen insanlar ne yapacak? Nakit ihtiyaçlarını nasıl giderecekler? İşte bu durumu kendi lehlerine çevirip, bu mağduriyetten kendilerine kazanç çıkaran ve kişinin de mağduriyetini o an için ortadan kaldıran bir yönteme gözlerimizi çeviriyoruz. Facebook üzerinden senetle kredi veren sayfalar

 

Evet, yanlış duymadınız. Bu kişiler genellikle kendilerine kredi danışmanlık hizmeti diyorlar. Facebook gibi çok kullanılan sitelerde açtıkları sayfalar aracılığıyla da reklamlarını yapıyorlar. Facebook üzerinden rahatça ulaşabileceğimiz bu kişiler, sizden bazı belgeler talep ederek ödeme yapabileceğinizden emin oldukları müddetçe sizin adınıza kredi çekerek size veriyorlar. Krediyi çekmeden evvel dediğimiz gibi ödeme yapabileceğinizden emin oluyorlar ve sonrasında sizden istedikleri komisyon, kaç ayda ödeyeceğiniz, taksitlerinizin kaçar lira üzerinden olacağı ve de çekilen kredinin üstüne ne kadar faiz konacağı sizinle birlikte kararlaştırılıyor. Ve senetlere bölünüyor. Krediniz çekilip elinize ulaştığı an ilk ödemenizi yapıyorsunuz. Bu ödeme taksit niteliğinde değil, direk belirlediğiniz komisyon ücreti. Daha sonra belirlediğiniz ücreti her ay düzenli olarak ödemeniz bekleniyor.

 

Bazı Facebook sayfalarında bunun kampanyaları bile yapılmış. Bazılarında gelir belgesiz kredi çıkartma, bazılarında emekliler için kolay kredi, bazıları içinse hiçbir belge istemeksizin sadece taşınmaz tapunuza ipotek yoluyla kredi çıkaracaklarını söylüyorlar. Bilmeniz gereken bir noktada bu işin yasal bir işlem olmadığıdır. Dolandırılmamak ve elinizde olan parayı da kaybetmemek için belirtilen şartları dikkatli okuyun, yüz yüze görüşmeden asla bir işlem yapıp bilgi vermeyin ve en önemlisi boş senede imza atmayın.

senetle kredi

Gördüğünüz gibi başta mantıklı gelse de bu sistem uzun vadede bütçenize ciddi zararlar verecektir. İlla bu sistemden faydalanacaksanız da değindiğimiz noktalara dikkat ederek dolandırılma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.